Studenti & Politika

Nebezpečí radikalizace pomocí algoritmů, Sociální a názorové izolace

Autor článku: Viktor Mašek
Datum vydání: 25. 12. 2022

Vaše aplikace vás znají lépe než vy.

Žijeme v době, kdy většina mladých lidí získává své informace o politice a dění ve světě pomocí sociálních sítí, jako jsou například Instagram, Twitter Facebook nebo TikTok. Ačkoliv je pravda, že na těchto sítích se dají najít tvůrci a společnosti, kteří tvoří objektivní a vlastní ideologií nepodporované zprávy, tak je zároveň pravda, že těchto tvůrců je minimum. Většina lidí, kteří totiž informují o politice, ať už naší tak celosvětové nesdílí objektivní zprávy ale zprávy, které podporují jejich ideologii a názory. Možná si teď říkáte: „Tak co, vždy se mohu rozhodnout tyto lidi nesledovat.“ To v dnešní době ale už neplatí.

Předtím, než si řekneme, proč tomu tak je, pojďme se nejdřív podívat na to, jak sociální sítě zachází s vašimi informacemi a daty. Jeden z hlavních důvodů, proč sociální sítě o vás sbírají informace je ten, aby se informace přenesli do algoritmu, ten bude generovat obsah, který se vám bude líbit a vy se budete moct ztotožňovat s ideologií a názory generovaného obsahu, v dnešní době sociální sítě o vás sbírají mnohem více informací, než si sami uvědomujete a jejich algoritmy jsou každým dnem čím dál tím víc propracovanější a chytré, proto vaše aplikace ví o vás víc než vy.

Teď se můžeme podívat na to, proč dnes už neplatí to, že není možné se nechat ovlivnit občas dokonce radikální ideologií různých lidí a korporací prostřednictvím sociálních sítí. Hlavním důvodem jsou aplikace, které fungují jako TikTok, nebo jako funkce Reels na Instagramu. Důvod to má jednoduchý tento lidově nazývaný TikTok styl internetové zábavy funguje tak, že vám doporučuje videa na základě algoritmu a sociální bubliny, do které si vás zařadil. Pokud jste člověk, který se zajímá o politiku a dění ve světě určitě vám budou něco říkat jména jako je Ben Shapiro nebo Jordan B peterson, oba dva jsou političtí komentátoři a svým způsobem zpravodajci, zároveň se oboum dvoum povedlo nalákat v poslední době velké množství lidí se stejnými názory, jako mají oni, právě díky doporučovaným videím, stylu TikTok.

A zde už můžeme vidět první problém. Jelikož má většina lidí, kteří tyto lidi sledují stejné, či podobné názory jako tito lidé je možné, že se těmito lidmi nechají zmanipulovat a začnou přebírat názory, se kterými by se za normálních okolností neztotožňovali, nebo by je ani nenapadly za svoje. To může být poměrně nebezpečné v ten moment, kdy jsou přebírané názory radikální. Například Benu Shapiro není cizí projevovat názory, které se ideologicky ztotožňují s fašistickou ideologií, nebo Jordan B Peterson hlásá názory, ve kterých zmiňuje podle něho možnou dystopickou budoucnost způsobenou liberálním myšlením a liberálním přesvědčením svobody.

Poznámka: Já osobně, se zatím zmíněnými lidmi nemám, až na jejich občasně radikální názory žádný problém, použil jsem je jako příklady pouze, protože je pravděpodobné, že je také znáte.

Sociální a názorová izolace od ostatních je mnohem více nebezpečná, než si myslíte.

V druhé části tohoto článku bych vám rád vysvětlil, proč si myslím, že může být nebezpečné se izolovat od ostatních a jejich názorů.

Jako příklad bych vám pro tuto část rád uvedl postavu Theodora Kanczynskeho. Theodor též známý jako Unabomber je americký matematik a anarchista, který v druhé polovině 20. století rozesílal podomácku vyrobené bomby, zabil celkem 3 lidi a několik dalších bylo zraněno v rámci tohoto aktu domestického terorismu.

Jeho důvodem byla jeho vlastní ideologie. Theodor svoji ideologii vytvořil z většiny, když žil v izolaci od lidí a jejich názorů. Theodorova ideologie byla vysvětlena v jeho knize Průmyslová společnost a její budoucnost. Pokud jste tuto knihu četli, dáte mi nejspíš za pravdu, že části Theodorovi ideologie nejsou nic jiného, než nebezpečné a vysoce radikální názory.

Je vysoce pravděpodobné, že si Theodore tyto názory vymyslel v době, kdy byl izolován od ostatních, protože neměl kolem sebe nikoho, kdo by mu mohl odporovat. Tímto způsobem Theodor zradikalizoval sám sebe, uvěřil vlastní lži natolik, že mu přišla jako jedinou a nejvyšší pravdou. A toto je něco, co se může stát každému z nás, když se izolujeme od názorů ostatních lidí a budeme příjmat pouze svoje názory a názory stejně smýšlejících lidí, není to nic jiného, než prostá radikalizace sama sebe podpořená stejně smýšlejcími lidmi. V dnešní době může právě toto být velký problém. Můžeme totiž vidět, jak se lidé postupně izolují od názorů, které nepodporují ty jejich. V nejhorším možném případě může dojít k tomu, že ve světě začnou opět převládat radikální ideologie.

Jaké je řešení?

Pokud se tedy chcete vyhnout tomu, aby vás algoritmy krmily vašimi názory a izolaci od názorů jiných lidí, je potřeba nechat se konfrontovat od lidí s jinými názory, zapojovat se do debat, vyhledávat opaky vašich názorů a následovně je důležité se vždy dobře rozmyslet, jaký názor budete preferovat. Hlavně je důležité vědět, co je co a co jsou prvky jaké ideologie, abyste mohli vědět, s čím máte tu čest.